Güvenli İntetneti Destekliyoruz..


Emniyet yetkililerinin verdiği bilgiye göre sanal sohbet mağdurlarının sayısı her geçen gün artıyor. Hacker’lar, chat yaparken kendi görüntüsü yerine daha önce kaydedilmiş güzel bir kadına ait kamera görüntüsünü kullanıyor. Ve internette kadın arayışına çıkan erkekleri kolayca ağına düşürüyor. 


Gelişen teknoloji ve yaygınlaşan internet kullanımı arkadaşlık edinme ve sohbetlerini farklı bir alana, sanal ortama taşıdı. Ancak bu durum yeni bir mağdur türü ortaya çıkardı: “sanal sohbet mağdurları”. Hacker’lar, Facebook, MySpace, Twitter, Skype, MSN Mirc, Yahoo Messenger gibi sohbet ortamlarında şifreleri ele geçiriyor. Daha sonra şifre sahibi gibi yazışarak arkadaşlarından sanal âlemde borç kontör ya da para istiyor.Polis kayıtlarına göre özellikle MSN şifrelerinin çalınmasıyla birlikte sanal sohbet mağduru vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Resmi verilere göre 2009 yılı içinde sadece İstanbul’da 319 kişi e-mail adresi hack’lendiği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. 359 kişi hakkında ise internette başkalarına ait fotoğraf ve kimlik bilgileri ile profil oluşturdukları gerekçesiyle yasal işlem yapıldı. 2010’un ilk üç ayında 134 kişi hakkında aynı gerekçeyle yasal işlem uygulandı.

Mehmet Turan Felek

Merhabalar ben Mehmet Turan Felek kısaca Metufe. İletişim yada Sosyal Ağlar sayfasından bana ulaşabilir. Dilerseniz de Hakkımda sayfama göz atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder