Bizde varız Dmoz 'da ..Geçen dmoz dizine metufe.com 'un eklenmesi için başvuruda bulunmuştum saygı değer dmoz editörleride başvurumu onaylayıp sitemi dmoz'a eklemişler..


Peki Dmoz Nedir?


Dmoz İngilizce anlamı Open Directory Project olarak adlandırılır. Türkçe açıklaması ise Açık Dizin Projesi olarak adlandırılmış. Projenin Açık olarak adlandırılmasının nedeni ücretle girilen bir dizin olmaması ve tamamiyle gönüllülük esasına dayanmasıdır. Linux ve PHP kod diliyle gelişen AÇIK olama kavramı DMOZ’un altında yatan gerçektir. Open Source (Açık Kaynak) dediğimiz bu sitem ticari bir kaygı gütmeden insanların hazırladıkları projeleri başka insanların hizmetine sunmasıyla, bir projeyi sıfırdan yapmak yerine binlerce kişinin katılımıyla çok daha kısa sürede çok daha gelişmiş bir şekile getirme olarak tanımlayabilirim. İşte Dmoz yani Open Directory altında yatan mantıkta budur. Binkerce gönüllü insan bu sisteme kendilerince katkıda bulunurlar.

Dizin ise belli sitelerin ilgili oldukları alanlarda sıralanması, kategorize edilmesi demektir. Yani sitenizin daha rahat bulunabilimesi için sitenizin içerigine ve hitap ettiği kategoriye uygun bir bölümde bulunmasıdır. Mesala internet devri gidip yemek tarifleri yada güvenlik cihazları ne bileyim Spor kategorisinde olmasıda saçmadır olabileceği yer web tasarım, internet, internet teknolojileri, bilgi kaynakları yada  internet günlügü dizinlerinden biridir. A Umarım burada neden Açık Dizin projesi denildigini anlatabilmişimdir. Bu yüzden dmoza kayıt olurken kendinize en uygun kategoriyi seçin diye bir hatırlatma yapayım..

Mehmet Turan Felek

Merhabalar ben Mehmet Turan Felek kısaca Metufe. İletişim yada Sosyal Ağlar sayfasından bana ulaşabilir. Dilerseniz de Hakkımda sayfama göz atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder