Bende Bir Dmoz Editörüyüm..

Bende Bir Dmoz Editörüyüm..


Geçtiğimiz günlerde Dmoz 'da editörlük başvurusu yapmıştım. Bugün mailimi açtığımda editörlüğümün onaylandığına dair mesaj aldım.. Ve hiç beklemeden işe koyuldum.. Editör olduğum Web Günlükleri kategorisinde bayadır işlem bekleyen linkleri düzenledim ve uygun olmayan siteleri sildim yada uygun kategorilere yönlendirme yaptım.  Dmoz 'u ilk gün olmasına rağmen gerçekten çok beğendim diyebilirim. Neden derseniz 80 bini aşkın gönüllü insan bu dizinde parasız ücretsiz görev alıyor.. Dizinin amacı en iyi siteleri bulmak bir araya getirmek ve insanlık yararına faydada bulunmak.. Dmoz sitesi  Netscape  şirketine ait. Ve şirketin bu yapılanmadan hiç bir beklentisi yok gibi görünüyor.  Buda beni gerçekten çok etkiliyor .. Paranın pulun işlemediği Dmoz hep varolsun diyor noktamı koyuyorum ve biraz dmoz hakkında sizleri bilgilendiriyorum..

Dmoz Nedir?


DMOZ (Directory Mozilla) olarak da bilinen Open Directory Project (ODP) ya da Türkçesiyle Açık Dizin Projesi, internetteki web sitelerinin konularına göre ve gönüllü editörlerce incelenerek yayınlandığı bir web dizinidir. Birçok arama motoru ODP'deki siteleri direkt olarak izler ve özgür bir lisansla yayınlanan ODP verilerini kullanılır. Oldukça güvenilir bir alt yapısı vardır. Yasa dışı, problemli ve kalitesiz sitelerin listelenmesine izin verilmez. Projenin sahibi Netscape'tir. İsminde Mozilla geçmesine rağmen, projenin Mozilla Vakfı ve Mozilla projeleriyle bir ilişkisi yoktur.
Açık Dizin, insanlar tarafından sınıflandırılmış Web içeriğini barındıran en geniş kapsamlı veritabanıdır. İnternet kullanıcılarından oluşan editör kadrosu, Web'deki kaynakların keşfini sağlayan kollektif beyni oluşturur. Açık Dizin, Web'in en büyük ve en popüler arama motorlarının ve portallarının dizin hizmetlerini güçlendirmektedir. Bunlara Netscape Search, AOL Search, Google, Lycos, HotBot, DirectHit ve daha yüzlercesi dahildir.

Mehmet Turan Felek

Merhabalar ben Mehmet Turan Felek kısaca Metufe. İletişim yada Sosyal Ağlar sayfasından bana ulaşabilir. Dilerseniz de Hakkımda sayfama göz atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder