Doğu insanı yüksek dozajda KISKANÇTIRKıskanmak

 

1 . 
Sevgide veya kendisiyle ilişkili şeylerde bir başkasının ortaklığına, üstün durumda görünmesine dayanamamak:
"Mühür gözlüm seni elden / Sakınırım, kıskanırım"- Âşık Ali İzzet.
2 .   Herhangi bir bakımdan kendinden üstün gördüğü birinin bu üstünlüğünden acı duymak, günülemek, hasetlenmek, haset etmek.

3 . Esirgemek, çok görmek:

Kök ve yan olarak bi çok tarafa mazemedir kıskanmak..Aslında kıskanmak bizim naturel zekamızın bi ürününden çok bize zorla bahşedilen stres ve anti seratin makinası..

Bir insan isterse 100 sene yaşasın ilk 7 yılındaki öğrenme zekasına erişemez sıfır bi araba ya da yeni bi pc gibi düşünülebilir sadece biraz daha komplike bi durum.İnsan 7 yaşına kadar etrafındaki kişileri model olarak alır ve onların psikolojik etkileşimlerini kopyalar

Doğunun ebeveynleri küçüklükten annenin kardeşin akrabaların kıskanılmasını öğreten bir sistem yaratır çocuğa etraf güvensizlikler dolu ve fazlaca kötüdür.

Çocuğun 7 yaşına kadar modelleme gereksinimi aile içindeki eylemlerle bir bir şeklini alır

Kişi artık namusla kıskançlığı bir arada götüremeyecek kadar hasta ve saldırgan bi şizofrene dönüşür.
Kişi kendi ilişkilerinde paranoyaklaşır olmamış şeyleri olmuş gibi kabul eder sinirlenir,üzülür içine kapanır..Ya da SALDIRIR..

Bu bize yapılmış bi hataydı ister istemez kıskançlık hissi özgüveni çürüten bizi içten yiyen bi hastalık oldu.Fakat batı çok daha rahat ve yayvandı extrem olarak aile hissini yakalayamamış olsalarda bireysel zekaları ve öz güvenleri bizlerden kat ve kat üstte çok uzağa gitmeye gerek yok onların bu yüzyıldaki kudretlerinin hangi sebeplerle şekillendiğini anlamak çok zor değil..Kökleri sağlıklı ve sağlam demek hata değil kanımca

İşin kötüsü bu yazıyı yazan ben de kıskanç bi adamım
İşin kötüsü biz ne doğu olabildik ne batı zeka olarakta anlayış olarakta konum olarakta kararsız ve karmaşığız.
Yüksek dozajda hastayız..
(Bu sefer sadece kıskançlıktı konumuz bir dahakine farklı konular elbet olacak iyi günler )

yazım kurallarına pek uymam şimdiden k.b :)

Mehmet Turan Felek

Merhabalar ben Mehmet Turan Felek kısaca Metufe. İletişim yada Sosyal Ağlar sayfasından bana ulaşabilir. Dilerseniz de Hakkımda sayfama göz atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme