Evlilik Hakkında ve Boşanma Sorunları

1.Evlenmek üzereyim. Saygın bir mesleğim var ve iş hayatında kızlık soyadımla tanınıyorum. Evlendikten sonra bu soyadımı kullanabilir miyim?

Yasa gereği kadınlar evlendiklerinde eşlerinin soyadını alırlar. Ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yazılı başvuruda bulunarak eşinizin soyadının önünde önceki soyadınızı da kullanabilirsiniz.

2.Evli kadının çalışması eşinin iznine mi bağlıdır?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 49. maddesinde bulunan “Çalışma herkesin hakkı ve ödevidir.” hükmü doğrultusunda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her bireyin çalışma hakkı vardır ve hiçbir suretle kısıtlanamaz.

3.0turduğumuz ev eşimin adına tapuda kayıtlı. Evi satacağını söylüyor. Buna nasıl engel olurum?

Tapu müdürlüğünden ilgili konutun tapu kütüğüne “aile konutu şerhi” konulması halinde eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz.

4.Eşime boşanma davası açmıştım ama sonra barıştık. Davamı nasıl geri çekebilirim?

Boşanma davası devam etmekte iken tarafların barışması ve boşanmaktan vazgeçmesi durumunda davacı tarafın mahkeme dosyasına feragat yahut vazgeçme talebini içerir dilekçe ile veya duruşmada sözlü olarak başvurması gerekmektedir. Davadan feragat halinde davalının rızası aranmazken, davadan vazgeçme halinde davalı tarafın rızası gerekmektedir.

5.Eşimin soyadı yanında kendi kızlık soyadımı da kullanmak istiyorum. Dava mı açmam gerek? Eşimin imzasına gerek var mı? 0 istemezse ne olur?

Dava açılmasına veya eşin imzasına ve onayına gerek yoktur. Nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurulması yeterlidir.

6.Boşanma davası açacağım ama çalışmıyorum, bir gelirim yok. Devlet bana ücretsiz avukat verir mi, mahkeme harçlarını karşılar mı?

Baro başkanlıklarına bağlı Adli Yardım Büroları tarafından gerekli şartların sağlanması halinde ücretsiz olarak avukat görevlendirilmektedir. Ayrıca, dava açılırken talep edilmesi ve yoksulluğun kanıtlanması ve delillerin sunulması şartıyla mahkemeler de adli yardım kararı verebilirler. Bu durumda davadaki harç ve giderler, ileride haksız çıkacak taraftan alınmak üzere devletçe karşılanır.

7.Eşim vefat etti. 2 çocuğumuz var. Aramızda sadece dini nikâh bulunmaktaydı. Mirasçısı sayılır mıyım, dul aylığı alabilir miyim? Mirasçı sıfatına sahip olabilmek ve dul aylığı alabilmek için eşler arasında resmi nikâh bulunması gereklidir, dini nikâh yeterli değildir.

8.Babam bir dairesini bana bağış yoluyla devretti. Boşanma halinde eşim bunda hak talep edebilir mi?

Bağış yolu ile elde edilen mal, kişisel malvarlığı sayılır. Boşanma halinde eşiniz bundan hak talep edemez.

9.Eşimle oturacağımız ev konusunda anlaşamıyoruz. O, annesine yakın bir evde oturmamızı istiyor, ben işime yakın bir ev istiyorum. Ama kabul etmiyor. Ne yapabilirim?

Eşlerin oturacakları konutu birlikte seçmeleri esastır. Konut seçiminde anlaşmazlık olması halinde, hakimin müdahalesi istenebilir. Bu durumda hakim, tarafları uzlaştırmaya çalışır. Tarafların uzlaşmaması halinde eşlerin ve varsa çocuklarınızın yararını gözeterek bir karar verir.

Evlilik Hakkında ve Boşanma Sorunları


Mehmet Turan FELEK

Merhabalar ben Mehmet Turan Felek kısaca Metufe. İletişim yada Sosyal Ağlar sayfasından bana ulaşabilir. Dilerseniz de Hakkımda sayfama göz atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder